5 історичних фактів про кондиціонери

Ще в Стародавній Греції, рятуючись від спеки, використовували віяла і опахала. Звісно ж, це було не дуже ефективно, і потрібно було вдосконалювати технології щоб охолодити приміщення. За століття відбулося багато всього, і сьогодні ми розповімо вам 5 цікавих історичних фактів про кондиціонери!

1. Кондиціонери стародавнього світу

Тисячі років тому в стародавній Персії намагалися зробити першу систему охолодження на основі холодної води. Перси викопували глибокі шахти і заповнювали їх пористими судинами з водою. Всередину потрапляло повітря, і там воно охолоджувалося і зволожувалося – і тільки потім потрапляло в приміщення. Для спекотного і сухого регіону система була цілком функціональна.

В Індії придумали інше рішення і замінили вхідні двері на каркасну конструкцію з м’яким волокнистим матеріалом. Наверх ставили ємність з водою. Волога піднімалася по конструкції наверх і наповнювала ємність, а сам матеріал висихав. Коли глечик наповнювався повністю – він перевертався і знову зволожував двері – і процес повторювався по колу.

2. Поява поняття «кондиціонер»

Поняття «кондиціонер» вперше було озвучено в 1815 році, і саме тоді запатентували перший пристрій. Тільки ось реалізувати концепцію вийшло лише через 80 років. Система не мала нічого спільного з сучасними кондиціонерами, представленими в каталозі Maxmarket. Це була радше холодильна машина для того, щоб знизити вологість у приміщеннях з друкувальними верстатами.

3. Перші кондиціонери у громадських приміщеннях

Наприкінці 19 століття практично повноцінний кондиціонер з’явився в театрі в Кельні. Аристократи приходили рятуватися від спеки, і відвідуваність зросла настільки, що системою зацікавилися бізнесмени. І так в 1924 році кондиціонери встановили в універмазі в Детройті.

4. Електричні кондиціонери і Carrier

На початку 20 століття Вілліс Керр’єр розробив першу систему кондиціонування на електриці. Він проектував машину для друкарні в Брукліні, тому що скачки температурно-вологісного режиму позначалися на якості друку. Він назвав свій пристрій апаратом для третирування повітря. Кондиціонер регулював температуру і вологість. А трохи пізніше Керр’єр заснував свою компанію, яка зараз відома під назвою Carrier. До сих пір це один з найбільших виробників кліматичної техніки, який виробляє близько 12% всього світового обсягу.

5. Перші спліт-системи

У 1929 році з’явилися перші спліт-системи, які і стали предками сучасних кондиціонерів. Їх розробили інженери General Electric. В якості основного холодоагенту використовувався аміак – і саме з цієї причини робочий блок виносили на вулицю. Аміак токсичний для людини, так що про серійне виробництво і масове використання не було мови.

Тому істотним проривом стала поява фреону кілька років потому. Він не токсичний, не має характерного запаху і пожежобезпечний. Це був найбільш екологічний варіант з можливих, і він стрімко завоював всі спекотні країни. Незабаром після цього модулі прийняли сучасний вигляд. Така форма виявилася оптимальною, тому вона до сих пір практично не змінилася.

У 60-х роках Японія перехопила у США кермо, і в 1958 році компанія Daikin розробила тепловий насос. Так кондиціонери навчилися не тільки охолоджувати, але і підігрівати повітря – їх стали використовувати протягом усього року.